JOANNA SARAPATA. EROTICA I
ed. by Józef Grabski

 

Kraków 2002
252 × 232 mm, 94 strony
ilustracje barwne
okładka miękka
ISBN 83-915130-5-X
 
Na okładce: Granatowa Zasłona (Autoportret), 1998

 

 

Joanna Sarapata (ur. Warszawa 1962)
 
W latach 1983–1986 studiowała w paryskiej École Supériéure des Beaux-Arts, którą ukończyła z wyróżnieniem. Od początku twórczości maluje wyłącznie kobiece akty w różnych ujęciach i technice. Operuje jedynie niuansami kreski i bogatej plamy barwnej, przechodząc od żywych kolorystycznie, skrzących się kolorem wielkoformatowych prac do tworzonych w ostatnim czasie skromnych, wyrażonych kilkoma lapidarnymi kreskami szkiców na surowym tle kartonu.
 
 
„W ogóle nie interesują mnie martwe natury, jabłka, śliwki, drzewka. Pejzaże też nie – uważam, że powiedziano w nich wszystko, co było do powiedzenia. [...] Uwielbiam Toskanię, Wersal, Nowy Jork – bardzo różne miejsca, które już istnieją. Po co zatem je powielać, skoro człowiek i jego ciało są zawsze niepowtarzalne. Mimo, że maluję ciało, to maluję swoimi emocjami i zawsze tak naprawdę staram się wydobyć z człowieka jego charakter i osobowość”.
 
„Maluję portrety. Nie portrety twarzy, tylko akty. Według mnie charakter człowieka ujawnia się w ruchu. Dlatego właśnie w ruchu próbuję uchwycić cechy portretowanej osoby. Kobiety malują swoje twarze, ukrywają się. Ciało mówi wszystko o człowieku. Najwięcej, gdy jest nagie. Nagość to natura. Ujawnia wrażliwość, delikatność, piękno. Dlatego starannie wybieram modelki do moich aktów-portretów. Nie mogłabym portretować osoby, której nie lubię”.
 
Joanna Sarapata 
 
 
SPIS TREŚCI
 
PIOTR SARZYŃSKI  MALOWANIE SZEPTEM
JERZY MADEYSKI — JOANNA SARAPATA
EWA HERNICZEK  O MALARSTWIE JOANNY SARAPATY
BIOGRAFIA I WYSTAWY
KATALOG