LEON TARASEWICZ. MILANO 2003
ed. by Józef Grabski

 

Kraków 2003
252 × 232 mm, 156 stron
63 całostronicowych il. kolorowych, 44 il. kolorowych, 9 cz.-b. fotografii
okładka twarda
ISBN 83-915130-8-4
 
Pozycja dostępna wyłącznie w angielskiej wersji językowej 
 
Na okładce: Bez tytułu, 2003,
akryl, tynk akrylowy, drewno, sklejka, 50 × 50 cm

 

Katalog wystawy Leona Tarasewicza, która odbyła się w Galerii Lawrence Rubin Gallery w Mediolanie w dniach 10 kwietnia — 22 maja 2003 roku, przy okazji odbywającego się właśnie w tym czasie w Mediolanie dorocznego „Salone del Mobile” (słynnego międzynarodowego pokazu — targów mebli i współczesnego designu) i była zatytułowana Leon Tarasewicz meets Michele De Lucchi ('Leon Tarasewicz spotyka Michele De Lucchi'). Była to pierwsza we Włoszech indywidualna wystawa Leona Tarasewicza (ur. 1957), dobrze znanego artysty polskiego, białoruskiego pochodzenia, który reprezentował już nasz kraj na 49. Biennale w Wenecji. Tarasewicz, znany ze swoich obrazów (czy raczej „malarskich interwencji”) w przestrzeni publicznej, głównie zachodnioeuropejskich miast, tym razem pokrył swoimi malowidłami ściany i niektóre ruchome elementy mediolańskiej galerii oraz wyeksponował wiele swoich najnowszych, namalowanych specjalne na tę wystawę, prac. Zgodnie ze swoim tytułem — wystawa była też okazją do zaprezentowania wspólnego dzieła Tarasewicza i de Lucchiego — lamp o nazwie 'Artista', zaprojektowanych przez Michele De Lucchiego, z abażurami autorstwa Leona Tarasewicza, przygotowanych w limitowanej serii, z której każdy egzemplarz był sygnowany przez obu artystów. 
 
Obok krytycznych esejów o sztuce Tarasewicza, autorstwa wybitnych europejskich i amerykańskich historyków i krytyków sztuki, bogato ilustrowanych fotografiami dawnych i nowych dzieł artysty, oraz wywiadu i fragmentów własnych pism Tarasewicza, katalog zawiera kolorowe całostronicowe fotografie wszystkich wystawionych prac, projekty malowideł-interwencji w Galerii Lawrence Rubin oraz projekty abażurów. Całości dopełnia biografia artysty, ilustrowana archiwalnymi i współczesnymi fotografiami Tarasewicza i jego dzieł, spis wystaw krajowych i zagranicznych, oraz wybrana bibliografia. 
 
 
CONTENTS 
 
KIM LEVIN — Leon Tarasewicz. Absolute landscape
ŁUKASZ GORCZYCA — Between nature and culture. The paintings of Leon Tarasewicz
ADAM SZYMCZYK — The sky, the earth — without the horizon
AMMON BARZEL — Some notes for a theory: the behavioural floor projects of Leon Tarasewicz
BOŻENA CZUBAK — 'I can stare at Malevich's Black Square for hours, even if there is nothing happening in this painting...'
JERZY ONUCH — Painting has died
LEON TARASEWICZ — The boundaries of painting...
BIOGRAPHY 
EXHIBITIONS 
SELECTED BIBLIOGRAPHY