ROMAN ARTYMOWSKI. W KRĘGU SŁOŃCA
red. Józef Grabski

 

Kraków - Warszawa 2003
252 × 232 mm, 204 stron
57 całostronicowych il. kolorowych + 16 cz.-b. i 126 kolorowych fotografii
okładka twarda, lakierowana
ISBN 83-915130-9-2
 
Na okładce: Pejzaż CCIV, 1987,
akwarela na bibułce, kolaż, 64 × 44 cm

 

Katalog wystawy malarstwa Romana Artymowskiego (1919-1993), pokazanej w Galerii Polskiego Domu Aukcyjnego „SZTUKA” w Warszawie. Na wystawie pokazanych zostało kilkadziesiąt płócien, akwarel i grafik z różnych okresów twórczości artysty, w tym także mało znane, wczesne prace realistyczne. Roman Artymowski (1919-1993) to artysta szczególnie wyczulony na niuanse barwne i walory niezwykłych faktur. Najlepiej można to zaobserwować w jego efemerycznych, tworzonych na bibule japońskiej i różnych gatunkach papieru akwarelach, gdzie przenikają się wzajemnie kolor i faktura. Mówiono o nich, że są „delikatne jak skrzydło motyla”. 
 
Początkowo realista, oddalał się stopniowo od malarstwa figuratywnego w stronę informelu, by w końcu przyjąć konwencję swoiście rozumianej abstrakcji geometrycznej. Najsilniejszą inspiracją dla artysty okazał się pustynny krajobraz Iraku, jego orientalna, nasycona tajemnicą atmosfera. Owocem podróży na Bliski Wschód były wysmakowane w barwie i fakturze płótna, akwarele i grafiki, na których dojrzeć można sylwetki arabskich kobiet, pustynne słońce, ruiny starożytnych miast. Mistrzowsko potrafił Artymowski oddać istotę tamtejszego pejzażu — lejący się z nieba żar, rozedrgane, gorące powietrze. Te ulotne efekty osiągał malarz dzięki zastosowaniu niezwykłych, wymyślanych przez siebie lub wskrzeszanych po wiekach zapomnienia technik, rzadko stosowanych materiałów; był w tym mistrzem. 
 
Wszystkie pokazane na wystawie prace są reprodukowane w kolorze w katalogu, a artykułom towarzyszą liczne, mające również walor artystyczny, archiwalne czarno-białe fotografie artysty i jego rodziny. 
 
 
SPIS TREŚCI 
 
PIOTR MAJEWSKI — Pejzaże spalone słońcem
KRYSTYNA CZERNI — Fatamorgana, albo prace na papierze Romana Artymowskiego
OLA WOJTKIEWICZ — Szepty i krzyki
SPIS PRAC 
BIOGRAFIA 
WYSTAWY 
BIBLIOGRAFIA